Netflix jako najpopularniejsza platforma streamingowa mocno konkuruje z tradycyjną telewizją oferując gigantyczną bazę filmów i seriali w dowolnie wybranym przez nas momencie i siedem dni w tygodniu. Według danych statystycznych serwisu Flixwatch zrobionych w październiku 2019 na Netflix możemy zobaczyć 3609 produkcji ( w Stanach Zjednoczonych 5801 więc jest co doganiać). Mimo tej dość imponującej liczby już nie raz spotkaliśmy się z opinią że „ja już cały Netflix oglądnęłam, nie ma tam co oglądać”(pozdrawiamy mamę!) NIE MA TAM CO OGLĄDAĆ?!?!

Ja z Mikołajem bardzo lubimy tę platformę i raczej nie przypominam sobie dnia, żeby o jakiejś porze nie był odpalony na niej serial/film/dokument. Nie chcę, żeby to zabrzmiało jak jakieś wychwalanie ich pod niebiosa ale trzeba przyznać, że kiedyś ściąganie filmów z nielegalnych źródeł było na porządku dziennym, bo wypożyczalnie dvd i kaset video ( kto pamięta?) były okej z samego założenia ale płacenie kilku złotych za wypożyczenie jednego filmu było całkowicie ograniczające dla prawdziwych filmomaniaków. Miesiąc darmowy na Netflixie? Super akcja marketingowa, wszyscy z niej skorzystaliśmy ile się dało, ale po tym okresie wykupiliśmy normalną subskrypcję i nie zamierzamy z niej rezygnować ale dla takich osób jak na przykład moja MAMA lub dla tych, którzy nie wiedzą na co się zdecydować spośród tych 3609 produkcji przygotowaliśmy z Mikołajem pierwsze zestawienie 10 seriali, które warto zobaczyć.

Breaking bad

Serial opowiada historię nauczyciela chemii, który po zdiagnozowaniu u niego raka postanawia zabezpieczyć finansowo rodzinę poprzez produkcję metamfetaminy. Jest to jeden z niewielu seriali który trzyma poziom przez wszystkie sezony ( co nie jest łatwe, gdy jest ich 6) a także kończy się klamrą idealnie spinającą wszystko.

Ada: Zaliczam go nie tylko do najlepszych seriali na Netflix, ale do najlepszych seriali w moim życiu. Po zakończeniu odczuwa się pustkę, że to już koniec, więc ostrzegam:)

Mikołaj: Jeden z najlepszych wyemitowanych seriali. Rewelacyjna rola Briana Cranstona – stworzył postać, która przeszła i zapisała się głęboko w pop kulturze. Świetnie oddany klimat miasteczka w Nowym Meksyku, sceny rozpoczynające odcinki, które na długo zapadają w pamięć oraz fabuła, która jest bardzo logicznie rozpisana to tylko kilka z zalet tego serialu. Każdy znajdzie coś dla siebie – jest akcja, intryga, komedia i dużo dramatu.

Black mirror

Każdy odcinek opowiada zamkniętą, osobną historię pokazującą jak technologia może wpłynąć na nasze życie i jakie będzie to niosło za sobą skutki ( głównie negatywne niestety).

Ada: Oglądajcie bez pierwszego odcinka bo jest na tyle specyficzny, że może Was totalnie uprzedzić negatywnie co do serialu ale oprócz tego to jedno wielkie WOW! Po każdym odcinku zapewniasz sobie totalną rozkminę na temat tego co się wydarzyło.

Mikołaj: Każdy odcinek ogląda się tu z takim samym zaciekawieniem kiedy wchodzisz i zagłębiasz się w dany temat i próbujesz rozwikłać o co chodzi.

Master of none

Serial przedstawia losy 30-letniego Deva hinduskiego pochodzenia, który próbuje zrobić karierę jako nowojorski komik. Jest tym serialu coś intrygującego. Z jednej strony jest przezabawny i nie raz zdarzyło nam się parsknąć śmiechem a z drugiej strony porusza bardzo życiowe i ważne tematy w sposób naturalny i przystępny.

Ada: W tym serialu była najpiękniej i najprawdziwiej pokazana historia związku miłosnego jaką widziałam w serialu.

Mikołaj: Serial który na długo zostaje w pamięci. Ciekawe jest to, że główną rolę gra twórca serialu, który stworzył go inspirując się własnym życiem i doświadczeniami a do zagrania zaprosił również swoich rodziców. Odnosi się wrażenie, że ogląda się serial o własnym znajomym.

Atypowy

Historia młodego chłopaka ze spektrum autyzmu, który wchodząc w wiek dojrzewania zmaga się z nowymi i nierzadko trudnymi doświadczeniami.

Ada: idealnie pokazuje prawdziwe życie osób radzących sobie z tą chorobą bez ckliwych scen i litowania. Pokazuje chwile słabości jak i szczęścia. Serial w sposób naturalny i niewymuszony pokazuje jak powinniśmy się zachowywać się wśród osób dotkniętych spektrum autyzmu a także pozwala bardziej zrozumieć ich zachowania.

Mikołaj: serial naprawdę dobrze się ogląda, jest bardzo dobrze wyważony pod względem humoru jak i dramatycznych wydarzeń bohaterów. Ma się odczucie, że przeżywa się te sytuacje razem z nimi.

Wikingowie

Serial opowiadający losy słynnych Wikingów – ich podboje oraz tradycje i rytuały, które miały nieodwracalny wpływ na historię średniowiecznej Europy.

Ada: Ragnar Lothbrok to najlepsza i najbardziej charyzmatyczna postać tego serialu – czuć, że nie bez powodu pociągnął za sobą w nieznane wody tyle osób i choć w tym serialu nie brakuje sytuacji, kiedy udaje im się zwyciężyć „bo tak” to ogląda się to bardzo dobrze choć jak to często bywa im więcej sezonów tym gorzej natomiast i tak polecam choćby dla trzech pierwszych.

Mikołaj: Trzy pierwsze sezony świetne, niestety później trochę poziom opada jednak i tak warto zapoznać się z tą produkcją, gdyż nie ma wielu tak dobrze zrealizowanych seriali historycznych. Zachęca do głębszego zapoznania się z historią podbojów Wikingów.

Stranger things

Serial sci-fi opowiadający historię grupki przyjaciół którzy próbują rozwikłać zagadkę zniknięcia 12-letniego Willa. Jego zaginięcie rozpoczyna serię zdarzeń związanych z działaniem przerażających sił nadprzyrodzonych a główną rolę w uzyskaniu odpowiedzi odgrywa tajemnicze pojawienie się dziewczynki o imieniu „Eleven”.

Mikołaj: Świetny hołd dla kina przygodowego lat 80-tych, oddający klimat tamtych lat. Dzięki muzyce i stylizacji na tamte lata ma się odczucie, że zostaliśmy przeniesieni w czasie.

Ada: Chyba każdy, kto ma Netflixa widział ten serial, a na pewno należy on do flagowych produkcji tego serwisu. Nawet osoby, które nie są wielkimi fanami kina sci-fi ( do których ja się zaliczam) znajdą coś w nim dla siebie. Piosenka Dustina i Suzie z ostatniego sezonu skradła moje serce:)

American Crime Story Sprawa O.J. Simpsona

Pokazuje kulisy słynnego amerykańskiego procesu sądowego legendarnego futbolisty O.J. Simpsona oskarżonego o podwójne morderstwo.

Ada: Twórcy idealnie oddali klimat toczącego się procesu sądowego, wszystkie jego blaski i cienie, intrygi w taki sposób, że ma się wrażenie jakby ta sprawa toczyła się właśnie w tym momencie. Wszystkie role świetne, wszyscy mega podobni do swoich pierwowzorów! Obowiązkowa pozycja do zobaczenia:)

Mikołaj: Serial mistrzowsko nakręcony i zagrany. Cała obsada wykonała tu kapitalną robotę. Jedna z najlepszych produkcji toczących się na sali sądowej.

Upadek królestwa

Produkcja na podstawie książek „Wojny Wikingów” Bernarda Cornwella opowiada historię Uthreda, angielskiego chłopca, uprowadzonego i wychowanego przez Wikingów. Po latach jako mężczyzna i znakomity wojownik wraca do angielskich królestw i jest rozdarty między lojalnością do Wikingów, którzy go wychowali a Sasów od których pochodzi.

Ada: Była to druga tego typu produkcja po „Wikingach” którą oglądnęłam i stwierdzam, że jest dużo dużo lepsza, choć w pierwszym sezonie byłam dość sceptycznie nastawiona ze względu na wprowadzenie zbyt dużej ilości postaci bez tłumaczenia kto, gdzie i z kim:)

Mikołaj: Serial młodszy od swojego konkurenta w tym temacie jednak ma jedną ważną przewagę – jest na podstawie serii książek przez co widać w jakim kierunku zmierza fabuła, która jest spójna i logiczna czego często brakowało w późniejszych sezonach „Wikingów”. Bardzo dobrze zrealizowane sceny batalistyczne.

Wiedźmin

Serial fantasy stworzony na postawie książek Andrzeja Sapkowskiego opowiadający historię wiedźmina Geralta, który zawodowo zajmuje się tropieniem i zabijaniem potworów.

Mikołaj: Ja w porównaniu do Ady znam wszystkie książki i gry, więc czuję się w tym uniwersum jak ryba w wodzie i służyłem jako encyklopedia wiedzy dla Ady. Pomimo paru nieścisłości i różnic między materiałem źródłowym produkcja spełniła moje oczekiwania. Dużym pozytywem był dla mnie odtwórca głównej roli Henry Cavil, który idealnie oddał charakter tytułowego Wiedźmina. Uważam, że jest to dobre otwarcie dla tego serialu i czekam na drugi sezon.

Ada: Mimo, że nie czytałam książek z serii ani nie grałam w gry serial oglądnęłam z dużą przyjemnością. To prawda, czasem potrzebowałam wsparcia wiedzy Mikołaja, żeby mieć pełniejszy obraz całej historii, ze względu na dość szybkie wprowadzenie wielu postaci i brak czasu na rozwinięcie ich w serialu.

Jak nas widzą

Serial przedstawia głośną sprawę „Piątki z Central Parku” z 1989r. , czyli pięciu czarnoskórych młodych chłopaków, którzy zostali skazani za gwałt i morderstwo, którego nie popełnili

Mikołaj: lubię kiedy produkcje wprowadzają nas w historie prawdziwych wydarzeń wydawałoby się zapomnianych ale dalej aktualnych. Dużym atutem serialu jest młoda obsada, która bardzo realistycznie oddała emocje kłębiące się w głowach głównych bohaterów.

Ada: Serial idealnie oddaje rzeczywistość problemów rasowych w Stanach Zjednoczonych. Główni bohaterowie nie są tak idealnie dobrani jak w przypadku „American Crime Story…” ale i tak zagrali świetnie, zwłaszcza Jharrel Jerome ( w serialu Corey ), który był jednym z chłopaków posądzonych o zabójstwo i gwałt a także jako jedyny miał skończone 16 lat co oznaczało, że nie kwalifikuje się do poprawczaka a już do więzienia. Mocna produkcja, bardzo emocjonalna ale świetna!

Dajcie znać, jakie są Wasze ulubione seriale na Netflix! Chętnie się zainspirujemy!